Jízda na kole a bolest zad

04.04.2014 14:14

Jízda na kole způsobuje bolest zad!

To není správné. I když si mnozí cyklisté nadšenci častěji stěžují na problémy se zády, se samotným ježděním na kole to mnoho společného nemá. Střídavý pohyb nohou nahoru a dolů totiž stimuluje svalovinu dolní části zad a tím posiluje stabilitu páteře, což je v zásadě prevence bolestí v zádech. Pokud se přesto při jízdě na kole nebo po ní bolesti v zádech objeví, je to nepravdě-podobněji kvůli špatnému nastaveni sedla a řídítek.

Pro správné, optimální nastavení sedla a řídítek by měl být úhel mezi kyčlemi a stehny co největší. Sedlo musí být proto umístěno co nejvíc vpředu a řídítka
nastavena do pohodlné pozice. Pokud ještě trochu snížíme špičku sedla, pánev se lehce skloní a tím automaticky dojde i k odlehčení zádového svalstva.

A kdo by chtěl podniknout ještě víc, muže použít odpružený nosník sedla a snížit tak zatížení zad ještě o dalších až 25 procent a zamezit také otlačení zadku při delších cestách.

Jezděte na kole zdravě:

  • Řídítka držte zlehka. Na ruce, kolena a klouby nohou působí právě při dlouhých cyklistických výletech relativně velké sily. Jestliže ruce svírají řídítka křečovitě, může dojít k necitlivosti prstů.
  • Pohodlně seďte na sedle. Individuální nastavení výšky sedla a řídítek je velice důležité. Výška sedla by měla být nastavena tak, aby se noha při šlápnuti do pedálů úplné natáhla.
  • Užívejte mátu proti překyselení žaludku. V případě delších cest na kole byste se měli najíst lehce. Vracející se kyseliny a plyny zadržené v žaludku by totiž při delším skloněním držení těla mohly vést k bolestem břicha. K odstranění takových potíží může pomoct užití léků proti překyselení, ovšem ještě před jízdou. Většinou ale také pomůže pár mátových bonbonů.

Zpět

Kontakt

FitBox Kladno osobní tréninky
Dr. Vrbenského 33
Kladno
27201

775 05 88 78

Fit Box Kladno